NFZ o zdrowiu. Choroba Alzheimera i choroby pokrewne

Choroba Alzheimera to najczęstsza choroba neurozwyrodnieniowa przebiegająca z otępieniem, charakteryzująca się postępującymi zaburzeniami pamięci i innych funkcji poznawczych, które po kilku latach trwania prowadzą do całkowitej utraty samodzielności intelektualnej i fizycznej

Czytaj więcej >


Choroby otępienne

Światowa Organizacja Zdrowia definiuje otępienie (inaczej zwane demencją) jako zespół zaburzeń funkcji poznawczych (pamięci, myślenia, rozumowania, zdolności uczenia się, liczenia, oceny sytuacji, orientacji), który jest spowodowany uszkodzeniami mózgu.

Czytaj więcej >


Choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera to choroba neurologiczna, która prowadzi do zaniku mózgu i obumierania komórek mózgowych. Choroba Alzheimera jest najczęściej diagnozowaną postacią otępienia – stanowi od 50 do 70 procent przypadków w schorzeniach tego typu.

Czytaj więcej >


Czynniki ryzyka

Czynniki ryzyka zachorowania na choroby otępienne dzieli się na dwie grupy – niemodyfikowalne i modyfikowalne.

Czytaj więcej >


Objawy – kiedy udać się do lekarza?

O wystąpieniu choroby otępiennej świadczyć może wiele objawów. Jakie sygnały ostrzegawcze powinny zostać skonsultowane z lekarzem, jeżeli zaobserwujemy je u siebie lub u bliskiej osoby?

Czytaj więcej >


Jak zmniejszyć ryzyko – profilaktyka

Na obniżenie ryzyka zachorowania na choroby otępienne wpływ mogą mieć odpowiednie działania, które każdy człowiek powinien wprowadzić do swojego życia.

Czytaj więcej >


Co daje wczesna diagnoza?

Diagnoza zaburzeń demencyjnych jest niezwykle istotna. Im wcześniej zostanie postawiona, tym większa jest szansa na łagodniejszy rozwój choroby oraz wydłużenie życia pacjenta.

Czytaj więcej >


Gdzie po diagnozę?

Gdy zauważymy u siebie lub u bliskiej osoby objawy choroby otępiennej, powinniśmy w pierwszej kolejności udać się do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Czytaj więcej >


Czy wiesz, że? (ważne informacje)

Najczęściej diagnozowaną chorobą otępienną jest choroba Alzheimera. Stanowi od 50 do 70 procent wszystkich otępień.

Czytaj więcej >