Porady dla osób z chorobami otępiennymi

Objawy chorób otępiennych nasilają się z czasem, przez co życie osoby chorej staje się coraz trudniejsze. Aby zredukować problemy w codziennym funkcjonowaniu, pacjent powinien rozważyć wprowadzenie szeregu działań, które pozwolą mu lepiej sobie radzić z rozwojem choroby. Do takich działań należy:

1. Zapisywanie spotkań, wydarzeń i listy rzeczy do zrobienia w notatniku lub kalendarzu.

2. Konfiguracja automatycznych płatności za comiesięczne rachunki. Warto również poprosić zaufaną osobę o pomoc w zarządzaniu finansami.

3. Przyjmowanie leków z pomocą specjalnych pudełek na tabletki, które posiadają podziałkę na dni tygodnia. Takie pudełka często mają również opcję ustawienia przypomnienia w formie alarmu.

4. Choroby otępienne mogą powodować problemy ze snem, a te z kolei mają negatywny wpływ na rozwój choroby. Osoba chora powinna przestrzegać regularnego harmonogramu snu – kłaść się spać i budzić o tej samej porze, nawet w weekendy czy podczas podróży. Aby ułatwić  sobie zasypianie, należy zadbać o odpowiednią temperaturę w sypialni, a także usunąć z pomieszczenia elektroniczne ekrany, które są źródłem obniżającego poziom melatoniny promieniowania niebieskiego. Chory powinien również unikać drzemek w ciągu dnia oraz picia napojów zawierających kofeinę. W przypadku problemów ze snem, należy niezwłocznie skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu.

5. Zachowanie aktywności fizycznej przez przynajmniej 30 minut dziennie lub przez większość dni tygodnia, np. poprzez chodzenie na spacery.

6. Przestrzeganie odpowiedniej diety. Jadłospis osoby z chorobą otępienną powinien składać się z:

  • zielonych warzyw liściastych (minimum 6 porcji na tydzień),
  • innych warzyw (przynajmniej raz dziennie),
  • jagód (przynajmniej 2 razy w tygodniu),
  • orzechów (co najmniej 5 porcji w tygodniu),
  • pełnoziarnistych produktów zbożowych (co najmniej 3 porcje dziennie),
  • roślin strączkowych (ponad 3 razy w tygodniu),
  • niesmażonych ryb (minimum raz w tygodniu),
  • niesmażonego drobiu (co najmniej 2 razy na tydzień).

Głównym tłuszczem, wykorzystywanym do przygotowywania posiłków, powinna być oliwa z oliwek.

7. Utrzymywanie kontaktów towarzyskich, nawet poprzez rozmowę telefoniczną z członkami rodziny i przyjaciółmi. Poczucie osamotnienia może mieć olbrzymi wpływ na postęp choroby otępiennej. Zaangażowanie osoby chorej w życie społeczne może przekładać się na obniżenie rozwoju otępienia.

8. Osoba z chorobą otępienną powinna rozważyć poproszenie o pomoc zaufanych osób w takich kwestiach jak transport, robienie zakupów czy gotowanie.