Jak pomóc osobie z objawami choroby otępiennej?

Każdy z nas może zetknąć się w z osobą chorującą na chorobę Alzheimera czy też cierpiącą z powodu innego zaburzenia demencyjnego. Jeżeli zauważysz kogoś, kto wykazuje objawy choroby otępiennej (tutaj zapoznasz się z objawami chorób otępiennych) – np. wygląda na zagubionego lub jest ubrany nieadekwatnie do pogody – sprawdź, czy nie potrzebuje pomocy. Wystarczy, że zastosujesz się do kilku prostych zasad, a być może uratujesz życie drugiej osoby.

1. Podejdź do osoby, której zachowanie budzi Twoje wątpliwości. Odległość, w jakiej się od niej znajdziesz nie powinna być jednak zbyt bliska. Kontakt fizyczny i dotyk są niewskazane. W innym przypadku osoba, której chcesz pomóc, może poczuć się nieswojo. Najważniejsze, aby druga osoba Cię słyszała i mogła z Tobą nawiązać kontakt wzrokowy.

2. Przyjmij postawę otwartą w trakcie kontaktu.

3. Mów spokojnie i powoli, zadawaj proste pytania. Pamiętaj, aby zadawać jedno pytanie na raz. Poczekaj na udzielenie odpowiedzi.

4. Jeżeli osoba, której udzielasz pomocy, nie zrozumie Cię, postaraj się przeformułować swoją wypowiedź. Wspomagaj się gestykulacją – może sprawić, że choremu łatwiej będzie Cię zrozumieć.

5. Zapewniaj osobę, z którą rozmawiasz, że chcesz jej pomóc. Pozwoli to zbudować zaufanie.

6. Jeżeli uznasz, że osoba, z którą rozmawiasz, wykazuje objawy choroby otępiennej, skontaktuj się z policją. Do momentu przybycia funkcjonariuszy poczekaj z osobą potrzebującą pomocy i kontynuuj spokojną rozmowę – zadawaj proste, zamknięte pytania i wspomagaj się gestykulacją.